Domain Nedir ?

Domain Nedir ?

Lumex Studio Aralık 2, 2023 0 Comments

Domain, internet üzerindeki bir bilgisayarın veya kaynağın tanımlandığı adıdır. İnternet üzerindeki herhangi bir kaynağın, genellikle bir web sitesinin, benzersiz bir tanımlayıcısıdır. Domain adları, insanların hatırlamasını kolaylaştırmak ve internet üzerindeki kaynaklara erişimi basitleştirmek için kullanılır.

Bir domain adı, genellikle iki ana kısımdan oluşur:

  1. Alan Adı (Second-Level Domain – SLD): Bu, genellikle marka, şirket veya bireyin adını temsil eden kısımıdır. Örneğin, “lumexsoft” bir alan adının ikinci seviye bölümüdür.
  2. Üst Seviye Alan Adı (Top-Level Domain – TLD): Bu, genellikle alan adının türünü belirten son bölümdür. Örneğin, “com”, “org”, “net”, “gov”, “edu” gibi genel TLD’ler veya ülkeleri temsil eden TLD’lerden biri olabilir (örneğin, “us” veya “uk”).

Örneğin, “www.lumexsoft.com” domain adında, “www” üst seviye alan adı altında “lumexsoft” ise alan adıdır. “.com” ise bu domainin üst seviye alan adını belirtir.

Domain adları, internet üzerindeki bir kaynağa erişmek için kullanılır. Web sitelerini ziyaret ederken, e-posta gönderirken veya başka internet hizmetlerini kullanırken domain adları önemli bir rol oynar. Her bir domain, DNS (Domain Name System) adı verilen bir sistem aracılığıyla, bilgisayar IP adresi ile ilişkilendirilir. IP adresi, internet üzerindeki her bir cihazın benzersiz tanımlayıcısıdır, ancak domain adları, insanların daha kolay hatırlayabileceği şekilde bu IP adresleriyle ilişkilendirilir.

Bildirimleri Etkinleştir Evet Hayır